Wielkimi krokami zbliżają się Biegi Tropem Wilczym organizowane na terenie całego kraju. Będzie to świetna okazja, by sprawdzić swoją aktualną formę. Trening, który mieliście wykonać do tych zawodów, jest już praktycznie zrealizowany. Teraz pora na odpoczynek i łapanie świeżości. W dzisiejszym wpisie omówimy kilka aspektów, które odgrywają istotną rolę w dniu startu. Podpowiemy, co możecie zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na dobry rezultat.
- Sen odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji. Bardzo ważne jest to, aby dobrze przespać noc poprzedzającą bieg. Stres związany ze startem może utrudnić zasypianie. Dlatego zawczasu należy wprowadzić w rutynę dnia codziennego np. ćwiczenia oddechowe, które ułatwią zasypianie.
- Na komfort żołądkowo – jelitowy w trakcie rywalizacji wpływa to, co i kiedy zjemy przed startem. Dzień przed zawodami warto postawić na lekkostrawne i sprawdzone posiłki. Śniadanie przed biegiem należy spożyć na 3-3,5 godziny przed planowaną godziną startu. Warto jest zjeść produkty złożone z węglowodanów prostych, które dostarcza nam energii w czasie biegu.
- Kofeina jest jednym z tych suplementów, których działanie jest potwierdzone naukowo. W kontekście biegów długich zwiększa zdolności wysiłkowe. Najwygodniejszą formą przyjmowania kofeiny są kapsułki. Na około 60 minut przed startem należy przyjąć 3-6 mg/kg masy ciała. Osobom, które wykazują wysoki stopień pobudzenia przed startem, zaleca się przyjmować kofeinę na 1,5 godziny przed wysiłkiem.
- Odbiór pakietu startowego to z pozoru prosta sprawa, lecz czasami wprowadza sporo zamieszania. Warto jest przyjechać do biura zawodów trochę wcześniej i w spokoju odebrać numer startowy. Przybywając na ostatnią chwilę, możesz natknąć się na długie kolejki, które wywołają sporo stresu. Zaplanuj swój przyjazd na tyle wcześnie, byś znalazł czas na spokojną rozgrzewkę i toaletę.
- Rozgrzewka to niezwykle istotny element każdych zawodów. Nie zależnie od tego, jaki poziom sportowy się prezentuje, należy ją wykonywać. Zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie organizmu do wysiłku, który będzie podejmowany w trakcie biegu. Dodatkowo w dużym stopniu zapobiega występowaniu kontuzji.
- Odpowiednie ustawienie w strefie startowej w szczególność na dużych biegach ma ogromne znacznie. W imprezach, w których startuje setki biegaczy, ważne jest to, aby ustawić się jak najbliżej pierwszej linii. Po starcie zazwyczaj panuje duży tłok. Pierwszy kilometr to bieg slalomem. Zanim stawka się rozciągnie, mija kilka minut. Straty wygenerowane na tym odcinku mogą być już nie do nadrobienia w dalszej części biegu. Ustawiając się z przodu, ważne jest to, aby nie dać się ponieść emocjom i ruszyć za czołówką. Należy samodzielnie kontrolować czas i tempo biegu.
- Dobór odpowiedniego tempa biegu będzie kluczowy. Zaczynając zbyt ambitnie szybko „zakwasimy” nasze mięśnie, czego następstwem będzie spadek tempa w drugiej części dystansu. W takim razie jak określić tempo startowe? Trening, który zrealizowaliście, powinien dać Wam odpowiedź. Jeśli w trakcie wykonywania jakościowych jednostek treningowych „obiegaliście” tempa startowe to z powodzeniem powinniście utrzymać zakładane prędkości w trakcie zawodów. Można również skorzystać z kalkulatorów biegowych czy tablic VDOT Danielsa. Nie są to w stu spoceniach skuteczne metody, jednak mogą dać zarys waszych możliwości na danym dystansie.
- W trakcie biegu ma się tylko jedną szansę, dlatego dobór odpowiedniej taktyki jest bardzo ważny. Bezpiecznie będzie pokonać pierwsze kilometry troszkę wolniej od docelowego tempa. Kolejne kilometry postaraj się biec w planowanym tempie. Największe kryzysy zdarzają się w ¾ dystansu. Wtedy szczególnie ważne jest to, by utrzymywać koncentrację. W końcowej fazie wyścigu postaraj się przyśpieszać. Adrenalina i poczucie, że meta jest już blisko, sprawi, że będziesz w stanie wykrzesać z siebie dodatkowe pokłady energii.
Niewątpliwie trening, który został zrealizowany przed zawodami, odgrywa najważniejszą rolę w drodze po nową „życiówkę”. Jednak wskazówki, które zostały poruszone w artykule, mogą w znacznej mierze wspomóc osiągnięcie założonych celów.