6 wskazówek jak wrócić do formy sprzed pandemii

Wszystko wskazuje na to, że okres pandemii mamy już za sobą. Dla wielu osób nie był to łatwy czas. Środowisko biegowe przechodziło trudny okres. Jednak wygląda na to, że powoli zaczynamy wracać do normalności. W kalendarzu biegowym z każdym dniem pojawiają się nowe imprezy. W sierpniu będziemy mogli sprawdzić swoją dyspozycję podczas Biegów Tropem Wilczym organizowanych na terenie całego kraju. W dzisiejszym artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z powrotem do treningu biegowego po przejściu zakażenia wirusem oraz absencją związaną z wprowadzeniem lockdownu.

  1. U osób, które w cięższy sposób przechodziły chorobę, warto wykonać dłuższą przerwę, by dać organizmowi czas na zregenerowanie się. Dodatkowo zaleca się wykonanie podstawowych badań lekarskich, EKG, spirometrii oraz morfologii krwi.
  2. Powrót do formy będzie wymagał cierpliwości. Wszystko zależy od tego, ile trwała przerwa od treningu. Jeden zawodnik będzie potrzebował kilku tygodni, a drugi miesięcy. Okres powrotu do treningu powinniśmy potraktować podobnie jak ten w przypadku roztrenowania. Istotne jest to by dać sobie czas na powrót do dawnej dyspozycji. Nie należy przyśpieszać procesu treningowego.
  3. Każda dłuższa przerwa w planie treningowym powoduje spadki parametrów wydolnościowych. Zdolności wysiłkowe naszego organizmu ulegają pogorszeniu. Dlatego niezwykle ważne jest stopniowanie obciążeń treningowych w naszym planie treningowym (periodyzacja treningu). Dzięki temu w naszym organizmie będą stopniowo zachodzić różnego rodzaju adaptacje. Odpowiedni dobór objętości i intensywności treningowych znacznie obniży ryzyko powstawiania kontuzji i przetrenowania.
  4. Warto od początku powrotu do treningu wprowadzać trening siłowy. Jest on tak samo istotny, jak ten biegowy. Ograniczenia spowodowane lockdownem spowodowały, że wiele osób porzuciło trening siłowy. Dodatkowo ograniczona aktywność fizyczna spowodowała osłabienie naszego ciała. Musimy jednak pamiętać, że to właśnie trening siłowy w największym stopniu zapobiega występowaniu kontuzji.
  5. Kontrola procesu treningowego to jeden z kluczy do zbudowania życiowej formy. W erze zaawansowanych technologii jest to znacznie prostsze. Każdy z nas może przy pomocy zegarka kontrolować tętno, tempo na treningu, tętno spoczynkowe oraz liczbę godzin snu. Dodatkowo możemy kontrolować skalę zmęczenia po treningu (np. RPE – Rating Perceived Exertion) oraz skalę motywacji. To wszystko pozwoli w odpowiedni sposób dobierać skuteczne środki i metody treningowe do naszego planu. Dodatkowo u osób, które przeszły chorobę istotne jest to, by w szczególny sposób obserwować swoje ciało i sygnały, jakie nam wysyła. Nie należy lekceważyć żadnych oznak, które mogą być powikłaniami po przejściu choroby.
  6. Natłok informacji, który odbieramy, każdego dnia znacznie obciąża układ nerwowy, co opóźnia proces regeneracji. Warto jest, zadbać o dobrostan psychiczny wprowadzając do programu treningowego medytacje czy ćwiczenia oddechowe, które nie tylko „oczyszczają” umysł, ale również wspomogą pracę mięśni oddechowych.

Te kilka wskazówek, wspomoże proces powrotu do wymarzonej formy, którą będziecie mogli sprawdzić podczas Biegów Tropem Wilczym.